Dotychczas, głównym obszarem działalności SatAgro było optymalizowanie nawożenia azotem na podstawie zdjęć satelitarnych. W przypadku innych składników (np. fosfor, potas) zdjęcia nie są jednak wystarczającym źródłem informacji do diagnozowania niedoborów. Aby umożliwić zabiegi dotyczące wszystkich składników pokarmowych, konieczne było opracowanie narzędzi do badania gleb i tworzenia planu nawożenia na podstawie wyników. Dzięki modułowi SatAgro wspierającemu badanie gleby możliwa jest teraz realizacja zasady „Tak dużo nawozów jak jest to konieczne, tak mało jak to możliwe” także w przypadku np.fosforu.
Przejdź do: strony Sat Agro
Tradycyjnie strefy pobrania kreślone są na regularnej siatce, przy czym strefa nie powinna być większa niż 4 hektary. W rzeczywistości jednak gleba może być bardzo zmienna i powtarzalne sektory niejednokrotnie mogą nie odzwierciedlać jej rzeczywistego zróżnicowania. Dlatego właściwe określenie miejsc pobrania próbek ma kluczowe znaczenie i pozwala na lepsze poznanie właściwości gleby bez dodatkowych kosztów, związanych z zagęszczaniem regularnej siatki do sektorów o powierzchni 1 ha, lub nawet ½ ha.
Odejście od takiej regularnej siatki umożliwia nowy moduł SatAgro. Przy podziale pola na strefy pobierania w serwisie uwzględniane jest jego rzeczywiste zróżnicowanie produktywności. Podstawą takiego podziału są zdjęcia satelitarne w postaci indeksu roślinności - miarę ilości i kondycji żywej biomasy uprawy. Założenie jest takie: stan roślin jest zarówno symptomem, jak i przyczyną zachodzących w glebie procesów chemicznych. W aplikacji łatwo stworzyć osobne strefy dla części pola o spójnej produktywności. Poprzez pobranie próbek z takich stref możliwa jest bardziej reprezentatywna ocena gleby w laboratorium. Wtedy zarówno najsłabsze jak i najbogatsze obszary siedliska zostaną objęte analizą, co zwiększa szansę na uchwycenie pełnego zakresu zmienności parametrów gleby. Przy tradycyjnym podejściu łatwiej o pomieszanie i zdarza się, że do próbki zbiorczej trafiają gleby o odmiennych parametrach.