Robocrop inrow – precyzyjne pielenie w rzędzie i pomiędzy roślinami – KUHN Center Jelonek

Robocrop inrow – precyzyjne pielenie w rzędzie i pomiędzy roślinami

Opielacz robocrop inrow lokalizuje poszczególne rośliny, bazując na metodzie przetwarzania obrazu z kamery. Chwasty są usuwane mechanicznie spomiędzy rzędów, a także poszczególnych roślin.

System odchwaszczania inrow jest unikalny na rynku i niedościgniony pod względem precyzji. Specjalnie ukształtowane tarcze pielące pracują płytko w glebie (zazwyczaj od 10 mm do 20 mm) z dokładnością 8–10 mm wokół rośliny. Tarcze obracają się wokół własnej osi. Profil narzędzi w kształcie półksiężyca został zaprojektowany tak, aby poruszać się po łuku wokół roślin, a następnie między roślinami. Do 98% gleby wokół roślin zostaje wypielone. W tym samym czasie pielnik jest prowadzony bocznie na kołach z kołnierzami. Dodatkowe lemiesze odchwaszczają w tym czasie przestrzeń pomiędzy rzędami. Każda tarcza pieląca jest bezpośrednio połączona z silnikiem hydraulicznym, który jest sterowany przez komputer robocrop dzięki hydraulicznemu zaworowi.

Oprócz rotorów napędzanych hydraulicznie Garford oferuje także rozwiązanie w postaci eRotorów.

Zasilanie elementów roboczych pochodzi z agregatu prądotwórczego zamontowanego na opielaczu lub w ciągniku. System pozwala na jeszcze krótszy czas reakcji pomiędzy kamerą a silnikiem napędowym, a tym samym na wyższe prędkości robocze z największą możliwą precyzją.

Aby dostosować się do różnych rozstawów roślin i prędkości roboczej, komputer robocrop stale dopasowuje prędkość rotorów i synchronizuje je z informacją z kamery o pozycjach roślin.

Maszyna dostępna jest w kilku konfiguracjach montażowych – konfiguracja na ramie montowanej z przodu ciągnika, na ramie montowanej z tyłu ciągnika bądź na kombinacji przedniej i tylnej ramy. Szerokość robocza maszyny wnosi 2–20 rzędów roślin. Średnia prędkość pracy wynosi około 5 km/h. Minimalny odstęp rośliny – 15 cm, a minimalna szerokość rzędu – 20–25 cm. Maszyny te znajdują zastosowanie w sałatach i warzywach lub uprawach rzędowych, takich jak buraki cukrowe.