Co z tą wymianą oleju w przekładniach? – KUHN Center Jelonek

Co z tą wymianą oleju w przekładniach?

Wymiana oleju zgodnie z zaleceniami producenta.

W drodze przekazania napędu na elementy robocze maszyny – dyski tnące czy wirniki bron uprawowych – wykorzystywane są różnego rodzaju przekładnie zębate.

Trudno sobie wyobrazić przekładnie bez oleju. Olej pełni bardzo ważną rolę w przekładniach maszyn rolniczych. Zapewnia film smarny pomiędzy współpracującymi kołami zębatymi, smaruje łożyska, odprowadza ciepło, chroni przed korozją i zapobiega powstawaniu osadów.

Zgodnie z zaleceniami producenta wymiana oleju jest konieczna i powinna być zgodna z fabrycznymi interwałami czasowymi lub godzinowymi. Obowiązek wykonania tej czynności serwisowej opisany jest w instrukcji obsługi maszyn, a wynika z potrzeby oczyszczenia przekładni z powstałych w tym okresie produktów zużycia docierających się części.

Należy zwrócić uwagę, że kolejne interwały wymiany oleju są uwarunkowane intensywnością użytkowania maszyny oraz okresem jej eksploatacji (w zależności co wystąpi pierwsze).

Każda wymiana oleju jest okazją do oceny stanu technicznego napędu i uniknięcia niepotrzebnych przestojów w trakcie sezonu. Jeśli w naczyniu, do którego zlewamy olej z przekładni, pojawi się znaczna ilość zanieczyszczeń, może to świadczyć np. o uszkodzeniu łożyska. Wczesna weryfikacja i wymiana uszkodzonego elementu uchronią pozostałe podzespoły przed kosztowną naprawą.

Regularny serwis przynajmniej raz w roku zapewni bezawaryjną pracę przekładni przez długie lata, chroniąc jej podzespoły przed przedwczesnym zużyciem i korozją.

Nie zapominajmy o tym, że nie tylko ciągnik wymaga regularnego serwisu, lecz maszyny towarzyszące również.