Dwukierunkowa wymiana danych polega na bezprzewodowym przesyłaniu danych roboczych z wyświetlacza pracującego w kabinie ciągnika bądź kombajnu do oprogramowania do zarządzania gospodarstwem oraz z oprogramowania do wyświetlacza. Dane, które są zbierane podczas pracy, takie jak np.: prędkość pracy, ilość stosowanego materiału, wysokość nad poziomem morza, są następnie przesyłane do oprogramowania i przedstawione w formie graficznej oraz tekstowej. Takie dane są przypisane do lokalizacji, tzn. widzimy dokładnie, w jakim fragmencie pola z jakimi parametrami pracowaliśmy. Następnie te dane możemy wykorzystać do prowadzenia dokumentacji przeprowadzonych prac polowych w swoim gospodarstwie, co znacząco ułatwia policzenie kosztów poniesionych w związku z prowadzeniem prac polowych. Dodatkowo z oprogramowania do wyświetlacza możemy przesyłać gotowe zlecenia na wykonanie konkretnej czynności z przypisanymi do tego maszynami oraz produktami. Jeżeli nasza maszyna współpracująca, np. rozsiewacz nawozu, jest w stanie pracować na podstawie map zmiennej aplikacji, to takie mapy, przygotowane przy użyciu np. oprogramowania SatAgro, jesteśmy w stanie przesłać bezprzewodowo do wyświetlacza obsługującego maszynę. Na przykładzie oferowanych przez nas produktów Trimble przedstawimy, jak to wygląda od strony użytkownika.
Wyświetlacz GFX-750 z zainstalowaną licencją Display Connection, umożliwiającą przesyłanie danych do oprogramowania Trimble AG Data. Po zakończonej pracy (zakończeniu zadania) do oprogramowania trafił plik z dokumentacją jej wykonania. Na ekranie widoczne są przejazdy testowe przedstawiające prędkość pracy oznaczoną kolorystycznie. Im kolor ciemniejszy, tym prędkość wyższa. Zobrazowana jest prędkość pracy podczas wykonywania zasiewów oraz granica pola wraz z liniami prowadzenia. Użytkownik ma możliwość stworzenia granicy oraz linii za pomocą wyświetlacza GFX lub z poziomu oprogramowania i przesłania ich do wyświetlacza. Najważniejszą funkcją z punktu widzenia użytkownika oraz programu Rolnictwo 4.0 jest możliwość przesyłania map zmiennej aplikacji w sposób bezprzewodowy. Dane te z poziomu zakładki Plan w oprogramowaniu Trimble AG Data przypisujemy do odpowiedniej działki, następnie za pomocą zakładki Przesyłanie danych tworzymy plik i wysyłamy go do wyświetlacza. Po rozpoczęciu pracy na polu za pomocą zakładki Rx znajdujemy odpowiednią mapę i możemy zmiennie wysiewać dany produkt. Po zakończonej pracy z mapą zmiennego wysiewu do oprogramowania trafia plik z podsumowania pracy, gdzie można zobaczyć wyżej wspomniane parametry pracy.
Podsumowując, dwukierunkowa wymiana danych jest obowiązkiem podczas korzystania z dofinansowania z programu Rolnictwo 4.0, natomiast poza obowiązkiem korzystania z niej warto poznać jej możliwości i zalety, aby jej działanie pomagało nam w prowadzeniu dokumentacji w gospodarstwie, co w ostatecznym rozrachunku pozwoli na łatwiejsze i szybsze policzenie kosztów prowadzonej przez nas działalności rolniczej.