Zabieg opielania upraw w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularnym sposobem pielęgnacji upraw. Pozwala on na zredukowanie użycia herbicydów, w niektórych przypadkach nawet do 100%. Nie jest to jedyna wymierna korzyść tego zabiegu. Dodatkowo poprawia on napowietrzenie górnej warstwy gleby, co zwiększa aktywność mikroorganizmów. Konsekwencją tego jest lepsza dostępność składników pokarmowych i azotu. Podczas zabiegu opielania dochodzi również do stymulacji korzeni, co pobudza rośliny do wzrostu, a rozluźniona wierzchnia warstwa gleby ma dużo lepsze zdolności akumulowania wody podczas opadów.
Wychodząc naprzeciw zmianom zachodzącym w rolnictwie, prezentujemy opielacz do pracy w międzyrzędziach. Maszyna dostępna w pełnym zakresie szerokości roboczych od 1,5 do 24 m. Pielniki te umożliwiają pracę przy roślinach uprawianych w rozstawie od 5 cm. Dzięki wykorzystaniu paralelogramów „diamond class” maszyna może być szybko przestawiona do pracy w innym rozstawie lub z innymi elementami roboczymi.
Producent oferuje kilka ram przesuwnych do wyboru w zależności od indywidualnych potrzeb klienta oraz gabarytów maszyn. Rama przesuwna może być wykorzystana do pracy z siewnikiem punktowym w celu zapewnienia jeszcze większej precyzji siewu przy wykorzystaniu odbiornika GPS.
Do dyspozycji mamy dużą liczbę elementów roboczych: od klasycznych gęsiostopek przez noże typu L, kroje talerzowe, gwiazdy palcowe, płyty ochronne, zgrzebła palcowe, talerze obsypujące czy lemiesze do pielenia krawędzi zagonu. Maszyna może być wyposażona w instalację ISOBUS, dzięki której możliwe jest podnoszenie i opuszczanie elementów roboczych na polu na podstawie pozycji GPS i modułu kontroli sekcji.
Do prowadzenia maszyny w rzędzie wykorzystywany jest układ optyczny, który może się składać z 6 kamer. System ten rozwijany jest od 20 lat, co przekłada się na wysoką precyzję działania niezależnie od warunków. Cechą charakterystyczną jest identyfikacja kilku rzędów roślin jednocześnie przez jedną kamerę, dzięki czemu zabieg opielania można wykonywać we wczesnych fazach rozwojowych roślin nawet przy zróżnicowanych stadiach roślin.