Prawidłowe dostosowanie ilości nasion do warunków panujących na polu jest istotnym elementem mającym wpływ na optymalne wschody, wzrost i rozwój roślin. Można w ten sposób obniżyć koszty, redukując ilość wysiewanego materiału, jednocześnie zwiększając plonowanie roślin. Przy dużej mozaice glebowej, z którą mamy do czynienia w Polsce, jednym z rozwiązań umożliwiających określenie warunków panujących na polu będzie skaner wyposażony w cztery czujniki.
Obraz zeskanowanego profilu glebowego do 110 cm umożliwia pogrupowanie podobnych do siebie obszarów pola pod względem własności mechanicznych gleby, w tym również obszarów o podobnej pojemności wodnej. W ten sposób możemy wytypować sektory o zwiększonym i zmniejszonym potencjale plonowania.
Dzięki danym ze skanera możemy utworzyć mapy aplikacyjne zmiennego wysiewu i w ten sposób na obszarach o mniejszym potencjale zmniejszyć ilość wysiewanego materiału, a na obszarach o większym potencjale – zwiększyć ilości materiału siewnego. Pozwoli nam to na utrzymanie roślin w lepszej kondycji, zwiększając ich dostęp do wody, dzięki czemu będziemy w stanie uzyskać maksimum potencjału plono-twórczego a finalnie zwiększyć plon z całego pola.