Wpływ temperatury i wilgotności gleby na efektywność nawożenia. Dobry wzrost roślin zapewnia optymalna kombinacja takich czynników glebowych, jak temperatura, wilgotność, zasolenie, napowietrzenie, mikroorganizmy i pH.
Dawka nawozowa zostanie obliczona na podstawie rzeczywistej, VWC, prognozy opadów, temperatury gleby w celu zwiększenia wydajności nawozów.
Słabe napowietrzenie gleby, spowodowane dużą zawartością wody lub zagęszczeniem oraz obecnością zaskorupienia, inicjuje proces denitryfikacji, który wiąże się z masowymi stratami azotu z gleby. Azotowa forma azotu (NO3) jest najbardziej mobilną formą dostępną dla roślin. Monitorowanie ruchu azotu w glebie jest możliwe na podstawie informacji o VWC i zasoleniu na różnych poziomach przy zastosowaniu sondy glebowej glebowej Drill & GROP.
Ma istotny wpływ na proces czyli – na proces utleniania amoniaku i soli amonowych do azotynów i azotanów prowadzony przez bakterie nitryfikacyjne. Azotany powstałe w tym procesie mogą zostać przyswojone przez rośliny. Poniższe dane dotyczą tych samych warunków wilgotnościowych i pH 7,2–7,5:
– temperatura 24°C – proces nitryfikacji trwa 8 dni,
– temperatura 20°C – proces nitryfikacji trwa 10 dni,
– temperatura 8°C – proces nitryfikacji trwa 28 dni,
– temperatura 7°C – proces nitryfikacji trwa 32 dni,
– temperatura 5°C – proces nitryfikacji trwa 42 dni.
W zależności od warunków rośliny wykorzystują z nawozów stosowanych w rolnictwie od 40 do 90 % azotu wysianego na pole.
Narzędzia do planowania pracy
Temperatura gleby, wilgotność względna, deszcz, prędkość wiatru, GGD, wilgotność gleby, prognoza pogody – połączenie tych wszystkich danych jest podstawą do podejmowania decyzji dotyczących planowania pracy. Największe straty nawozów, sięgające nawet 80% (denitryfikacja i ulatnianie), mogą wystąpić po ich rozrzuceniu w nieodpowiednich warunkach.
Nawożenie roślin powinno być wykonywane w odpowiednich warunkach mając na uwadze:
– wilgotności gleby,
– opady deszczu,
– prognozy pogody,
– temperatury gleby.
Okno nawożenia roślin w Fieldclimate jest obliczane na podstawie wszystkich niezbędnych czynników i ich intensywności w czasie planowania efektywnego nawożenia.