Kontrola czasu pracy w Systemie AgroSmart.pro – KUHN Center Jelonek

Kontrola czasu pracy w Systemie AgroSmart.pro

Wysokie koszty zatrudnienia stanowią barierę dla tworzenia nowych miejsc pracy. Mogą również prowadzić do zmniejszenia oficjalnej liczby pracowników  i zwiększania szarej strefy. Niestety koszty pracy w Polsce będą nadal rosnąć.

W 2023 roku czeka nas bowiem dwukrotna podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do 3490 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3600 zł brutto.

Rosnące koszty sprawią, że presja na efektywne wykorzystanie czasu pracy zwiększy się jeszcze bardziej. Wzrost efektywności pracy jest bowiem jednym z najważniejszych długoterminowych czynników rozwoju przedsiębiorstwa.

Na szczęście nowoczesne technologie wspomagają pracodawców w tym zakresie i w znaczący sposób ułatwiają kontrolę efektywności pracy. Jedną z takich technologii, które można zaadaptować w gospodarstwie rolnym jest System AgtoSmart.pro.

Analiza czasu pracy

System AgroSMART idealnie nadaje się do monitoringu  i analizy czasu pracy maszyn oraz pracowników. Udostępnia bowiem informacje o historii użytkowania poszczególnych maszyn objętych systemem oraz pracowników, którzy je użytkują. Godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy maszyny oraz pracownika nie będą  już dłużej tajemnicą.

AgroSMARTem przestają być także tajemnicą długości i miejsca postojów maszyny, a specjalistyczny raport dokładnie pokazuje godziny ich rozpoczęcia i zakończenia wraz z dokładną lokalizacją.

 

Taki system raportowania pracy daje właścicielowi  narzędzie do zarządzania czasem użytkowania danej maszyny i dzięki temu pozwala na jeszcze ekonomiczniejsze jej wykorzystanie.

Identyfikacja kierowców

Podobnie z czasem pracy pracowników. Bez opuszczania  biura, zarządzający jest w stanie z poziomu systemu sprawdzić godziny w których operator obsługiwał daną maszynę. Służy do tego specjalny system identyfikacji kierowcy. W czasie instalacji urządzenia montowany jest w pojeździe specjalny czytnik. Przed każdym uruchomieniem maszyny operator zobowiązany jest do przyłożenia do czytnika specjalnej pastylki (identyfikatora pracownika). Dzięki temu zarządca floty może sprawdzić w systemie AgroSmart.pro, który operator obecnie użytkuje maszynę oraz kto użytkował ją w przeszłości.

Poniżej przedstawiono przykładowy raport postoju maszyny. W maszynie tej zamontowana jest identyfikacja operatora, wiec raport ten, prócz danych ze zwykłego raportu postojów, zawiera dodatkowe informacje o operatorach.

Na raporcie znajdują się takie informacje jak:

– data i godzina logowania operatora (momentu przytknięcia pastylki do czytnika),

– przedział godzinowy kolejnych przejazdów maszyny wraz z długością przejazdu, czasem przejazdu oraz operatorem Maszyny,

– przedział godzinowy kolejnych postojów maszyny wraz z czasem ich trwania.

Dodatkowo na dole raportu znajduje się podsumowanie zawierające takie informacje jak:

– Dane operatorów prowadzących maszynę danego dnia,

– Sumaryczna ilość przejazdów jakie wykonał każdy z nich,

– Sumaryczna ilość kilometrów pokonanych przez każdego z operatorów,

– Sumaryczny czas jazdy każdego z nich.

Z poniższego przykładowego raportu wynika, że:

–  W godzinach od 00:00 do 11:51 maszyna nie była użytkowana.

– O godzinie 11:51 do maszyny zalogował się operator opisany jako Jan Kowalski.

– Między godzinami 11:51 a 11:53 operator Jan Kowalski przejechał 0,2km.

– Następnie do 12:01 miał 7 minutowy postój.

– O godzinie 12:01 do maszyny ponownie zalogował się operator opisany jako Jan Kowalski i do 12:35 przejechał 0,5km

– Następnie o 12:49 (po 13 minutowym postoju) do maszyny zalogował się operator opisany jako Jan Stępień.

 

W kontroli pracowników pomoże także opracowany na potrzeby systemu alert o zbyt długim postoju przy uruchomionym silniku. Umożliwia on natychmiastową reakcję na sytuacje w których może dochodzić do przerwania wykonywania  zleconych czynności oraz niepotrzebnego zużywania paliwa.

 

Dzięki stałemu monitoringowi maszyny zarządzający może być także informowany o każdym wjechaniu pojazdu na dane pole. Dzięki temu zna na bieżąco położenie każdej maszyny i chwilę rozpoczęcia pracy w danej lokalizacji. Analogiczne informacje mogą być wysyłane w momencie opuszczenia danego pola przez pojazd.

Alerty o wjechaniu/opuszczeniu danego pola i zbyt długim postoju przy włączonym silniku przesyłane są bezpośrednio do wyznaczonych osób przez sms lub e-mail.

Dzięki temu zarządzający nie mają potrzeby na bieżąco śledzić tego typu zdarzeń. Mogą skupić się na wykonywaniu pozostałych czynności, a mimo to zostaną poinformowani o wszystkich takich przypadkach. Pozwala im to skoncentrować się na innych, równie ważnych czynnościach, skuteczniej zarządzać własnym czasem i dzięki temu efektywniej organizować pracę gospodarstwa.