Ładowarka teleskopowa to maszyna, która w większości gospodarstw rolnych jest nie mniej ważna niż ciągnik. Potrzeba jej posiadania wynika wprost z rozwoju gospodarstwa: konieczności bardziej efektywnego składowania i transportu materiałów i płodów rolnych oraz bardziej optymalnego wykorzystania budynków gospodarskich. Kolejną korzyścią wynikającą z używania ładowarki jest oszczędność czasu oraz wygoda w pracach dotychczas wykonywanych ciągnikiem wyposażonym ładowacz czołowy. Słowem, ładowarka teleskopowa to narzędzie, które nie tylko przyspiesza, ułatwia pracę, oszczędzając czas i paliwo, ale daje całkiem nowe możliwości składowania/
transportu, niedostępne przy ograniczeniach wynikających z użytkowania ciągnika z ładowaczem czołowym.
Wybierając parametry ładowarki, intuicyjnie najpierw analizujemy wysięg maksymalny (wysokość efektywnego składowania) oraz udźwig. To ważne parametry, które powinny być dopasowane do obecnych lub planowanych budynków gospodarskich
oraz rodzaju wykonywanych prac. Najczęściej wybieranymi ładowarkami rolniczymi są modele o zasięgu około 7–8 metrów i udźwigu 3,5-4 tony. Jednak coraz więcej dużych gospodarstw i magazynów zbóż potrzebuje większych maszyn.
Nie mniej ważnym parametrem jest wybór skrzyni biegów, tzw. mechanicznej lub hydrostatycznej. Ta pierwsza, w skrócie, działa jak przekładnia w typowych traktorach z dobrze znanymi funkcjami powershift i powershuttle – biegi zazębione są mechanicznie, a ich zmiana następuje przez sprzęgło sterowane elektrohydraulicznie (bez fizycznego pedału sprzęgła). Podobnie następuje zmiana kierunku jazdy. Najważniejszymi przewagami skrzyń mechanicznych nad hydrostatycznymi są m.in. siła uciągu, określana często przez użytkowników jako „moc na kołach” (to ważne w cięższym terenie), oraz możliwość bezproblemowego używania ładowarki w zastosowaniach transportowych – biegi zazębione mechaniczne pozwalają długotrwale ciągnąć przyczepy na dalekie odległości z wysokimi prędkościami. Dla wielu rolników to ważne, gdyż ładowarka wyposażona w skrzynię mechaniczną z podpiętą przyczepą rolniczą coraz częściej zastępuje w transporcie traktor.
Ważną decyzją jest również wybór rodzaju pompy hydraulicznej będącej „sercem” dającym siłę funkcjom roboczym maszyny.
Pompa o zmiennym wydatku (wielotłoczkowa), tzw. load sensing, zapewnia potrzebny wydatek niezależnie od obrotów silnika tam, gdzie w danej chwili jest najbardziej potrzebny (np. wysuw). Pozwala również na efektywne używanie dwóch, a nawet trzech funkcji na raz. W przypadku zwykłej pompy zębatej jej wydatek jest zależny od obrotów silnika, co ogranicza wygodę pracy oraz często zwiększa spalanie, ponieważ zmusza użytkownika do zwiększania obrotów silnika, które trudno jest idealnie dostosować do chwilowych potrzeb. Ładowarka z pompą zębatą może być trochę tańsza, ale coraz więcej rolników wybiera pompę wielotłoczkową z uwagi na jej niezaprzeczalne zalety. Bardzo ważnym, a często pomijanym szczegółem jest producent pompy – na tym elemencie nie powinno się oszczędzać, gdyż jego awaria może być bardzo kosztowna, ponieważ jest to precyzyjny podzespół. Tu warto postawić na markowego, solidnego producenta.
Wybór mocy silnika jest bardzo ważnym parametrem, jeśli zamierzamy korzystać z ładowarki do różnych prac a zwłaszcza w pracach transportowych. Generalnie rzecz biorąc, im większy model ładowarki (udźwig, zasięg, masa własna), tym większa moc silnika. Ale najczęściej każdy model ładowarki można skonfigurować z więcej niż jednym silnikiem/mocą do wyboru. Wtedy znaczenie ma planowany charakter pracy w gospodarstwie i rodzaj prac transportowych (moc wpływa np. na dynamikę jazdy i szybkość osiągania prędkości maksymalnej).
Ładowarki teleskopowe CAT to kilka modeli o wysięgu 7–10 metrów oraz udźwigu 3,5–4 tony. Wszystkie są podobnie konstrukcyjnie i posiadają te same zalety. Mechaniczne skrzynie biegów 6×3 (z powershift i powershuttle, czyli zmiana biegów i kierunku jazdy następuje bez użycia pedału sprzęgła) w połączeniu z maksymalną prędkością 40 km/h sprawiają, że ładowarki CAT idealnie sprawdzają się w pracach transportowych z przyczepami rolniczymi. Szczególnie że standardowym wyposażeniem są hamulce na obie osie. Ładowarki CAT napędzane są oryginalnymi silnikami Caterpillar. Hydraulika w ładowarkach CAT to najwyższa półka – używamy tylko pomp wielotłoczkowych o zmiennym wydatku marki BOSCH Rexroth. Maszyny są standardowo wyposażone w ważne elementy wpływające na trwałość i długowieczność, m.in. odwrotny ciąg wentylatora oczyszczającego chłodnicę i komorę silnika, amortyzator dobiegu wysięgnika, zwiększona średnica osi oraz duży prześwit. Trwałość i solidność maszyny to jedno, ale regułą w CAT jest dbałość o komfort użytkownika, który często spędza w niej wiele godzin dziennie. Standardowe wyposażenie to: klimatyzacja, pneumatyczna amortyzacja fotela, oświetlenie LED na wysięgniku i kabinie, regulowany podłokietnik, złącza USB do ładowania telefonu, uchylna/dzielona szyba drzwi z bezpieczną blokadą w pozycji otwartej oraz całkiem nowa kabina z lepszą widocznością.