Ładowarki o sterowaniu burtowym CAT – KUHN Center Jelonek

Wstęp

 

Ładowarki o sterowaniu burtowym CAT (potocznie nazywane „skidami”) są bardzo popularne w branży budowlanej. Na dużych przedsięwzięciach budowlanych służą one jako maszyny pomocnicze, a w pracach na mniejszą skalę – jako główne (np. prace związane z przygotowaniem podłoża czy układaniem kostki brukowej). Coraz częściej jednak Skid Steery wybierają również rolnicy,  gdyż z jednej strony są one idealne do konkretnych prac w określonych warunkach, a z drugiej strony zapewniają ogromne możliwości wynikające z ilości narzędzi roboczych. A praca rolnika w swej istocie jest bardzo zróżnicowana, ponieważ oprócz samej hodowli czy uprawy wiąże się z obsługą gospodarstwa rolnego oraz jego infrastruktury.

Zalety wynikające z konstrukcji – zwrotność a wysokość podnoszenia

Zalety wynikające z samej konstrukcji ładowarek o sterowaniu burtowym wiążą się z charakterystycznym układem napędowym, czyli niezależnym napędem kół/gąsienic po obu stronach maszyny. Ogromna zwrotność wynika z faktu, iż koła/gąsienice po lewej stronie mogą obracać się w przeciwną stronę do tych po prawej stronie, więc promień skrętu może wynosić zero, czyli de facto ładowarka zawraca w miejscu. Możliwe są oczywiście łagodniejsze skręty, gdy np. jedna ze stron zatrzymuje się, a działa napęd tylko po drugiej stronie. To wszystko powoduje wysoką produktywność maszyny: krótkie cykle robocze, minimalizację nadmiarowych przejazdów i oszczędność paliwa.

Kolejną zaletą wynikająca wprost z budowy ładowarki jest wysokość podnoszenia w stosunku do gabarytów. Ramiona robocze osadzone są maksymalnie z tyłu i biegną przez całą długość maszyny – do przodu. Dzięki temu ładowarka będąca bardzo krótką maszyną ma jednocześnie dużą wysokość podnoszenia

Zastosowania w rolnictwie, osprzęt roboczy

Ładowarka o sterowaniu burtowym CAT dzięki swej zwrotności idealnie sprawdza się w ciasnych budynkach inwentarskich. Typowa praca maszyną to usuwanie obornika, transport bel sianokiszonki lub słomy, transport palet, worków z nawozami,
załadunek mniejszych przyczep, paszowozów czy mulczowanie. Jednak ogromny wachlarz osprzętu roboczego sprawia, że ładowarkę CAT możemy nazwać potocznie „maszyną wielozadaniową” i korzystać z jej wielu możliwości ze względu na:
– łyżki (zwykłe, otwierane, z chwytakiem),
– chwytaki bel,
– widły do palet,
– krokodyle,
– świdry ziemne,
– młoty hydrauliczne,
– koparko-ładowarki,
– lemiesze (kątowe, spycharki, pługi śnieżne),
– zamiatarki (kątowe, zbierające, uniwersalne),
– mulczer,
– frezarki do nawierzchni,
– glebogryzarki do profilowania terenu,
– równiarki do profilowania terenu,
– ramię do transportu i przeładunku materiałów,
– głowice do rozdrabniania,
– kultywatory, równiarki mechaniczne,
– odśnieżarki,
– głowice do karczowania,
– głowice do wykonywania rowów,
– walce wibracyjne,
– piły tarczowe.

Rodzaj napędu i system podnoszenia – różnice

Ładowarki o sterowaniu burtowym CAT mogą być wyposażone w koła lub gąsienice. Kolejnym elementem wyróżniającym jest system podnoszenia (pionowy lub po promieniu, tzw. obrotowy). Skupmy się najpierw na różnicach wynikających
z rodzaju napędu:

Koła
Maszyna wyposażona w koła lepiej sprawdzi się na twardym podłożu i może osiągać większe prędkości jazdy. Ma atrakcyjną cenę zakupu i niskie koszty eksploatacji.

Gąsienice
Ładowarka gąsienicowa sprawniej porusza się na grząskim terenie. Jest też znacznie stabilniejsza na pochyłościach. Gąsienice zapewniają mniejszy nacisk na jednostkę powierzchni, powodując mniej uszkodzeń podłoża. Dwa systemy podnoszenia natomiast wiążą się z inną konstrukcją ramion roboczych, a więc kinematyką i geometrią podnoszenia. Ich nazwy odzwierciadlają tor ruchu narzędzia: Wybór pomiędzy kołami/gąsienicami oraz rodzajem podnoszeni pozwala optymalnie dobrać maszynę zarówno do warunków terenowych, jak i rodzaju prac, jaki będzie przeważał.

Modele, cechy i funkcje ładowarek o sterowaniu burtowym CAT

Oferta CAT to szeroka gama modeli, poczynając od najmniejszych, o masie 2600 kg i mocy 67 KM, aż do dużych modeli  o masie 5 ton i mocy 110 KM. Kluczowe zalety maszyn to:

Silnik i napęd

Moment obrotowy sterowany jest elektronicznie, zapewniając maksymalną wydajność wtedy, gdy jest to potrzebne, jednocześnie oszczędzając paliwo. Opcjonalne dwie prędkości oraz funkcja pełzająca pozwalają optymalnie dobrać działanie układu napędowego do aplikacji (np. praca ze szczotką lub odśnieżarką, która wymaga niskiej prędkości jazdy, ale wysokiego przepływu hydraulicznego). Dodatkowo operator może regulować agresywność układu napędowego.

Układ hydrauliczny

Wysoka moc i niezawodność oraz duża siła podnoszenia i odspajania to cechy układu hydraulicznego wszystkich ładowarek CAT. Z opcjonalnym, zaawansowanym wyświetlaczem operator ma możliwość regulacji szybkości ruchów ramion i narzędzi.
Inteligentny układ samopoziomowania działa zarówno przy podnoszeniu, jak i opuszczaniu ramion, a funkcja „powrotu do kopania” ustawia każdorazowo łyżkę do zapamiętanej wcześniej pozycji. Opcjonalna funkcja amortyzacji ramion (ride control)
zwiększa komfort operatora, chroni ładunek przed wysypaniem/ zrzuceniem oraz ogranicza przeciążenia przenoszone na maszynę.

Zaawansowany wyświetlacz

Opcjonalny, zaawansowany wyświetlacz pozwala dostosować wiele ustawień maszyny do potrzeb operatora i rodzaju pracy, m.in.:
– szybkość działania ramion i osprzętu,
– reakcję napędu,
– sterowanie funkcją pełzającą,
– regulację prędkości aktywacji amortyzacji ramion (ride control),
– kody zabezpieczające profile operatorów,
– kamerę cofania.

Komfort operatora

Mimo kompaktowych rozmiarów maszyny, komfort operatora jest priorytetem w ładowarkach CAT. Wnętrze kabiny jest przestronne, a fotel pneumatyczny i sterowanie dżojstikami powoduje, że praca jest wygodna, a sterowanie intuicyjne. Kabina jest uszczelniona i hermetyczna, a opcjonalna klimatyzacja zwiększa komfort w ciepłe dni.