Informacja o zasobności gleby w składniki pokarmowe jest podstawowym elementem planowania nawożenia roślin uprawnych. Bez niego nie można racjonalnie przygotować i stosować nawożenia.

Aby uzyskać korzyści z nawożenia, musi być ono uzasadnione ekonomicznie, a w kolejnych latach również ekologicznie – przez odpowiedni dobór ilości i rodzaju nawożenia odpowiadającym potrzebom roślin. Ważnym elementem doboru nawożenia jest późniejsze uzyskanie odpowiednich parametrów zbieranego plonu. Warto zaznaczyć, że nieracjonalne nawożenie znacząco zwiększa koszty prowadzenia upraw, nie gwarantując w zamian wyższych plonów. Obszar składający się na jedną próbę nie powinien być większy niż 4 ha, a dla klientów, którzy chcą realizować zmienną aplikację produktów, powinien on zawierać się w przedziale pomiędzy 1–2 ha. Częstotliwość wykonywania prób nie powinna być większa niż 4 lata.

Podążając za rozwojem rolnictwa oraz potrzebami rolników, od obecnego sezonu oferujemy kompleksową usługę badania zasobności gleby. Aby analiza pH gleby i jej zasobności w składniki pokarmowe wymiernie pomogła w planowaniu nawożenia, musi ona dostarczać wiarygodnych informacji o sytuacji na polu. Dlatego zakupiliśmy profesjonalny próbnik, który umożliwia precyzyjne, równomierne, a co najważniejsze – powtarzalne pobieranie próbki do badania. Samo badanie odbywa się w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Na podstawie

wyników badań odbywa się przygotowanie map: klasycznych, papierowych oraz dla gospodarstw posiadających systemy rolnictwa precyzyjnego w formie elektronicznej, które są podstawą do późniejszego przygotowania map zmiennego nawożenia. Prowadzi to w dużym stopniu do oszczędności. 

Z kwestii technicznych: próbnik jest zamontowany na samochodzie terenowym wraz z przeznaczonym dla niego oprogramowaniem GIS i systemem pozycjonowania satelitarnego. Sprzęt jest obsługiwany przez wyszkolonych pracowników. Na podstawie wywiadu z rolnikiem ustalane są pola do badania, zakres badań oraz wielkość poligonu, z jakiego będzie pobrany materiał. Wewnątrz każdego poligonu wykonywane jest 14–16 nakłuć, które składają się na próbkę zbiorczą. Dodatkowo, każde nakłucie jest rejestrowane na mapie, co umożliwia późniejszy powrót do tych samych miejsc na polu.