Zastosowanie prognozy pogody i narzędzi do planowania pracy w rolnictwie nie jest nowym trendem, a przez wielu rolników uznawane jest za korzystne i pomocne wsparcie przy zarządzaniu swoją pracą i monitorowaniu swoich upraw.
W rolnictwie zawsze świętym Graalem było posiadanie dokładnej, wyznaczonej dla danego miejsca prognozy pogody i narzędzi do planowania pracy dla licznych zadań w gospodarstwie. Dzięki pogodowym urządzeniom IoT na polu jest to dziś możliwe. Dostarczają one danych do korygowania i dostrajania prognozy na podstawie rzeczywistych warunków polowych i uczą się klimatu w danej lokalizacji pola przez określony czas (podejście systemowe SI).
Jest to dodatkowo wzmocnione poprzez zastosowanie podejścia opartego na wielu modelach prognostycznych (zwanych zespołami), które są ważone i aktualizowane co godzinę, co zmniejsza błąd prognozy. Dzięki zastosowaniu tych technik dostępna jest szczegółowa godzinowa prognoza dla danego pola z użyciem wielu zmiennych, np. temperatury, prędkości i kierunku wiatru/porywów, ilości i prawdopodobieństwa opadów, punktu rosy, wilgotności względnej, wilgotności liści, ETo, zachmurzenia i promieniowania słonecznego.
Szczegółowe dane są następnie integrowane z narzędziami do planowania pracy w zakresie: odżywiania roślin, dostępności pola, możliwości uprawy, okna siewu, ochrony roślin (opryski) i okna zbiorów. Przyszłe ulepszenia będą obejmować prognozy w odniesieniu do modeli chorób i szacunki dotyczące wilgotności gleby.
Poznaj prognozę pogody dla swoich pól, aktualizowaną co godzinę. Śledź prawdopodobieństwo wystąpienia opadów, ich ilość i rodzaj, prędkość i kierunek wiatru/porywów, temperatury i punktu rosy oraz wielu innych zmiennych. Dowiedz się, czy możesz opryskać glebę, bazując na danych ze stacji, potencjalnych okresach zmywania oprysku bądź czy możesz wysiać nawóz, opierając się na dodatkowej wilgotności gleby w strefie korzeniowej.
Korzyści finansowe: Nie możemy kontrolować pogody, ale możemy spróbować zrobić wszystko, co możliwe, aby zmniejszyć ryzyko i stać się bardziej efektywnym w zarządzaniu.
Wpływ ryzyka pogodowego na każdy system rolniczy jest znaczny. Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą zmniejszyć plony nawet o 50% w stosunku do średnich plonów w normalnych warunkach wzrostu. Pogoda stanowi około 70% niekontrolowanego ryzyka, na które narażony jest rolnik.
Możliwość poznania przyszłych terminów i warunków siewu na podstawie temperatury i wilgotności gleby oraz prognozowanych opadów jest bardzo ważna. Właściwa temperatura siewu dla wschodów i kiełkowania jest krytyczna dla dobrego rozwoju roślin na danym stanowisku. Możliwość pracy na polu (fizyczny dostęp i możliwość wykonania zabiegów uprawowych) jest regulowana przez prognozowane prawdopodobieństwo wystąpienia opadów i ich ilość oraz przez rejestrowane w poprzednich latach opady występujące na danym polu w danym okresie.
Żyzność gleby i czas stosowania nawozów zależy od temperatury i wilgotności gleby oraz prawdopodobieństwa wystąpienia opadów i ich ilości. Dobrze wiadomo, że każde dodatkowe 25 mm lub cal wilgotności gleby równa się wielu dodatkowym kilogramom plonów dla każdej uprawy. Dlatego nieznajomość poziomu wilgotności gleby w strefie korzeniowej przez rolnika może spowodować utratę plonów.
Co to wszystko oznacza: Zwalczanie szkodników i chorób lub opryskiwanie jest w dużym stopniu uzależnione od warunków pogodowych występujących w czasie rzeczywistym i prognozowanych. Znajomość „okien“, w których należy wykonać oprysk, na podstawie informacji o wiatrach, temperaturze, wilgotności, delcie T i opadach ma kluczowe znaczenie dla skuteczności oprysku. Może to spowodować różnicę w wielkości plonu w wysokości wielu kilogramów.
„Znajomość prognoz dla każdego pola zmniejsza moje ryzyko i zwiększa efektywność zarządzania. Wydaliśmy około 4000 dolarów na naszą stację pogodową IoT
iMetos i prognozowanie pogody dla danego miejsca i zarobiliśmy pieniądze dzięki lepszemu określeniu czasu, kiedy możemy przeprowadzić siew, planowaniu siły roboczej, lepszemu zrozumieniu wpływu składników odżywczych przy danej wilgotności gleby w strefie korzeniowej i określeniu, kiedy są najlepsze warunki do skutecznego opryskiwania w celu kontroli populacji szkodników i chorób. Ponadto, wpływ bardzo zmiennych warunków pogodowych (zmiany klimatyczne) zmusza nas
do bardziej proaktywnego podejścia do naszego planu zarządzania. W oparciu o wiele narzędzi, które mamy do dyspozycji, ustaliliśmy, że nasz zwrot z inwestycji jest zawsze wyższy niż przed zakupem stacji”.