Rolnicza stacja pogodowa podstawowym narzędziem w gospodarstwie – KUHN Center Jelonek

Rolnicza stacja pogodowa podstawowym narzędziem w gospodarstwie

Niestabilna pogoda i zmiany klimatu wymagają monitoringu ryzyka produkcji rolnej, na które wpływają warunki
środowiskowe podczas przebiegu sezonu wegetacyjnego.

Jak w każdym przedsiębiorstwie, tak i w gospodarstwie rolnym znajomość ryzyka produkcji jest kluczową informacją w procesie planowania cykli produkcyjnych i optymalizacji nakładów na środki do produkcji poprzez redukcję zużycia zasobów gospodarstwa. Redukcja ta jest niezbędna dla uzyskiwania żądanych wyników finansowych, ponieważ wykonywanie różnego rodzaju operacji na polach wymaga spełnienia odpowiednich warunków środowiskowych, aby zachować wysoką skuteczność tych operacji z korzyścią dla wzrostu i plonowania roślin przy jednoczesnym niskim wpływie na środowisko i kieszeń rolnika.

Makrodecyzje (FieldClimate)

Monitoring warunków glebowych przez rolniczą stację pogodową lub rejestratory danych z czujnikami glebowymi pozwala na określenie precyzyjnego terminu siewu. Wybór optymalnego terminu siewu lub sadzenia (zakładania plantacji) ma kluczowy wpływ na ich późniejszy rozwój i wzrost, jak również ułatwioną walkę z chwastami i patogenami. Niedochowanie optymalnego terminu siewu skutkuje w późniejszym terminie próbą ratowania na siłę plantacji, co generuje niepotrzebnie wysokie koszty. Kolejną istotną makrodecyzją jest nawożenie, czyli wprowadzenie substancji odżywczych w takim terminie i w taki sposób, aby makro- i mikroelementy znalazły się w odpowiednim stężeniu w roztworze glebowym. Posiadanie czujnika zasolenia gleby wraz z pomiarem wilgotności i temperatury (SENTEK) pozwala na kontrolowanie, w jaki sposób przebiegają stosunki wodno-powietrzne w profilu glebowym oraz strefie korzeniowej.

Cyfrowa ochrona roślin:
– Modele chorobowe, DELTA T, VPD (aktywny klimat). Ograniczona dostępność do konwencjonalnej chemii oraz regulacje UE wymuszają konieczność stosowania ochrony hybrydowej z wykorzystaniem tzw. miękkiej chemii i rozwiązań biologicznych czy wręcz w niektórych sytuacjach tylko rozwiązań biologicznych. Dlatego znajomość lokalnych warunków środowiskowych w trakcie wykonywania zabiegów ma duży wpływ na skuteczność zabiegów ochrony roślin.

Możemy zniwelować negatywny wpływ pogody na skuteczność zabiegów ochrony roślin, wykorzystując efektywnie dane modelowane na platformie wspierania decyzji (DSS) FieldClimate.
– model chorobowy pozwala na wykonywanie zabiegów wyprzedzających w momencie infekcji choroby grzybowej przed inkubacją i porażeniem właściwym, gdy widzimy już pierwsze symptomy choroby na liściach. Dzięki temu możemy zastosować tańsze rozwiązania ochrony roślin o niskim wpływie na środowisko oraz na pozostałości w produkcie końcowym, jak również możemy rozciągnąć w czasie interwały opryskiwania, co wpływa na redukcję zużycia chemii, paliwa i czasu operatorów. A jak wiemy, mniejsza liczba zabiegów to
mniejsze problemy z uodpornieniami.

– Delta T jest paramentem technicznym, za pomocą którego możemy dostosować technikę opryskiwania do warunków środowiskowych panujących na polu. W pierwszej kolejności powinnyśmy odpowiednio przygotować OPRYSKIWACZ POLOWY poprzez odpowiedni dobór rozpylaczy, ciśnienia roboczego oraz prędkości jazdy, dzięki czemu zadbamy o żywotność kropli oraz właściwe pokrycie cieczą roboczą. Właściwe pokrycie możemy również osiągnąć poprzez zmniejszanie lub zwiększenie cieczy roboczej na hektar oraz dopasowanie odpowiedniego adiuwantu do konkretnej sytuacji klimatycznej.
– VPD (Vapour Pressure Deficit z ang. deficyt ciśnienia pary)
(aktywny klimat)

Jego silna korelacja z wykresem DELTA T jest bardzo widoczna, jednakże VPD jest wskaźnikiem stresu abiotycznego dla roślin, a także informacją o tym, iż roślina przeprowadza aktywnie fotosyntezę z wymianą gazową z CO2 poprzez otwarte aparaty szparkowe, co ma istoty wpływ na pobieranie składników odżywczych i wzrost roślin oraz finalnie na wielkość i jakość plonu. Dlatego też rolnik powinien unikać okresów, kiedy roślina jest w stresie abiotycznym.

Zarządzanie produkcją

 

Nowoczesne i skuteczne zarządzanie produkcją rolną bez monitoringu warunków środowiskowych w różnych strefach upraw wydaje się niemożliwe. Wszystkie dane, które są zbierane i przetwarzane na platformie DSS FieldClimate, mogą być udostępnione za pomocą otwartego interfejsu API do innych aplikacji FMS, usprawniających zarządzanie gospodarstwem. Dzięki możliwości rolniczych stacji pogodowych METOS oraz platformy wspierania decyzji FieldClimate rolnicza stacja pogodowa staje się podstawowym wyposażeniem gospodarstwa, tak jak kiedyś widły i łopata.