Zmienne dawkowanie nawozów azotowych – sposób na oszczędności – KUHN Center Jelonek

Zmienne dawkowanie nawozów azotowych – sposób na oszczędności

Od czego zacząć? Podstawą do rozpoczęcia przygody ze zmienną aplikacją czy to nawozów, czy materiału siewnego jest stworzenie dokumentacji, która przede wszystkim powinna zawierać informacje na temat naszych pól, takie jak: lokalizacja i granice pól, warunki glebowe oraz zasobność gleby w składniki pokarmowe.

Granice pól mogą zostać utworzone w różnego rodzaju darmowych aplikacjach do zarządzania gospodarstwem, natomiast co z zasobnością gleb? Tutaj służymy Państwu pomocą. Nasz dział rolnictwa precyzyjnego świadczy usługi w zakresie mapowania pól oraz wykonywania prób glebowych. Klient, który decyduje się na usługę z naszej strony, dostaje wtedy gotowe mapy zawierające wyżej wymienione dane w formie papierowej oraz elektronicznej, na podstawie których możemy zaplanować nawożenie w kolejnym sezonie.

To, jakie składniki zostaną przebadane w pobranych próbkach, zależy od Państwa wskazań oraz od możliwości okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Otrzymane wyniki mogą być również z naszą pomocą przetworzone na mapy zmiennego dawkowania nawozów gotowe do użycia w sterowniku rozsiewacza nawozu lub opryskiwacza.

Zdjęcia satelitarne. Alternatywą dla wykonywania prób glebowych, w szczególności dla zasobności w azot, który jest składnikiem o dużej zmiennej, może być wykorzystanie zdjęć satelitarnych naszych pól. Tu z pomocą przychodzi usługa Sat- Agro, którą również jesteśmy Państwu w stanie zaoferować. Na czym to polega? Otóż satelity przez 365 dni w roku 24 godziny na dobę krążą wokół naszej planety, fotografując ją.

Znając położenie i granicę naszego pola, jesteśmy w stanie wykorzystać zdjęcia (również archiwalne) wykonane nad naszą działką. Na podstawie informacji zawierających m.in. datę wykonania zdjęcia, panujące wtedy warunki hydrologiczne oraz wiedząc, jaka roślina rosła na polu w czasie wykonywania zdjęcia, jesteśmy w stanie określić, w jakim stanie wegetacji znajdowały się nasze uprawy. Zawartość azotu w glebie wpływa na stopień aktywności procesu fotosyntezy, a co za tym idzie na zabarwienie liści roślin.

Mając taką wiedzę, jesteśmy w stanie zestawić ze sobą kilkanaście zdjęć z kilku lat oraz z roślinami w różnym stanie wegetacji i stworzyć na ich podstawie mapę zasobności gleby w azot. To rozwiązanie może być bardziej miarodajne w tworzeniu map zmiennej aplikacji, ponieważ wykorzystujemy dane z kilku lat.

Podsumowując, mamy wiele możliwości pozwalających nam na zaoszczędzenie pewnej części budżetu Państwa gospodarstw, szczególnie w zakresie zmiennego dawkowania nawozów. Warto pochylić się nad tym tematem nawet wtedy, gdy nie posiadają Państwo w swoich gospodarstwach maszyn pozwalających na zautomatyzowanie procesów nawożenia. Analiza gleby pozwoli Państwu na szersze spojrzenie na glebę, czyli Wasz warsztat pracy.

Zapraszamy do kontaktu z naszym działem rolnictwa precyzyjnego w celu szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą oraz rozwiania wątpliwości powstałych po lekturze tego artykułu.