Informacja o zasobności gleby w składniki pokarmowe to pierwszy krok do wdrożenia rolnictwa precyzyjnego w gospodarstwie.
Na podstawie badań jesteśmy w stanie lepiej zoptymalizować środki produkcji. Najczęściej siatka pod pobór prób glebowych tworzona jest w regularny sposób na bazie zdjęć satelitarnych, przy czym wielkość poligonu nie powinna przekraczać 4 ha.
Wiadomo jednak, że ziemia w Polsce jest bardzo zróżnicowana, a stworzone sektory nie zawsze będą to odzwierciedlać. Aby uzyskać jednorodne poligony pod kątem charakterystyki gleby, możemy wykorzystać skaner elektromagnetyczny.
Pozwoli on nam na stworzenie dynamicznej siatki odzwierciedlającej strefy na danym polu. Dzięki temu pobierana próba będzie bardziej reprezentatywna, a nam łatwiej będzie określić mocne i słabe części pola. Co za tym idzie – bardziej świadomie podejmiemy decyzje o wykorzystaniu możliwości plonotwórczych pola w danym sektorze.
Stworzenie siatki dynamicznej wbrew pozorom nie musi łączyć się z koniecznością wykonania większej ilości prób w obrębie pola. Wręcz przeciwnie, niejednokrotnie jesteśmy w stanie stworzyć poligony do 4 ha, nie tracąc przy tym na dokładności, podczas gdy w przypadku tradycyjnej siatki, aby zachować taką samą precyzję, musielibyśmy wykonać tych prób znacznie więcej i w mniejszej rozdzielczości. Dostarczone informacje pozwolą świadomie zdecydować o strategii nawożenia i ilości wysiewanych nasion, by jak najlepiej wykorzystać potencjał pola.